Hızlı Menu

Size nasıl yardımcı olabiliriz?

Stratejik Planlama Planı Hazırlama Zorunluluğu Varmıdır Kimler Hazırlamalıdır

Kamu Kuruluşlarının Stratejik Plan Hazırlama Zorunluluğu Gerekliliği Nedir ? 

5018 Sayılı Kamu Mali Kontrol Kanunu ile birlikte kamu kurumalarında Stratejik Plan hazırlama zorunluluğu getirilmişti. Bu kanun ile birilikte kamu kurumları Staretejik plan hazırlama işlemlerine girdiler fakat Türkiyede daha yaygın olmayan ve yeni bir anlayış getiren bu kanun ile birlkte Stratejik Plan hazırlama hususunda büyük zorluklar yaşandı. Bazı kamu kurumları işini ciddiye alarakStratejik Planlama danışmanlıkı hizmeti veren Profosyonel danışmanlık firmalarından şirketlerinden hizmet alırarak 5 yıllık Startejik Plan El Kitablarını hazırladılar. İşin ciddiyetinde olmayan ve sayısı azınsanmayacak derecede çok olan çoğu kamu kurumu ise copy past tekniği ile bu çalışmaları yapan kurumlardan yapılan çalışmaları değiştirerek kanuni zorunluluıklarını yerine getirebilmek için Stratejik Planlarını hazırladılar.  Tabi bu kurumlar hiç bir bilimsel çalışmaya dayanmayan ve başkasının ceketini kendisine uydurmaya çalışan bir yöntem seçtikleri için Maliye Bakanlığının daha sonra Performansa dayalı Bütçe uygulaması ile epey zorluklar çektiler,Stratejik Planlarında yer alan hedeflere göre performanslarını sunmaları gerekiyordu ve kendine has ve gerçek verilere dayanmayan bu hedefler Performans Programlarını Maliye Bakanlığına sunar iken epey zorluklarla karşılaştılar. 

Özel Sektör Stratejik Plan Hazırlama Zorunluluğu Gerekliliği Nedir ? 

Kamu kurumlarında durum böyle iken Özel sektörde ise durum içler acısı bu konuda hiç bir kanuni zorunluluğu olmadığı için özel sektörde bu konu nedir diye bakmadılar bile fakat yukardı anlatılan yöntemler ve stratejik planın bir kuruma neler sağlayabileceği bahsedildi.
ICT SERT EĞİTİM DANIŞMANLIK olarak biz gerek kamu gerekse özel sektördeki iş yerlerine tavsiyemiz şudur " İş yeri işyeridir kamusu özeli olmaz "  bir işyerinin kurumsallaşma yönünde adımları olmaz ise yok olma yönünde adımlar attığını belirtmek isterim.
O yüzden her iş yerinin en az 5 yıllık stratejilerini hedeflerini amaçlarını gerçek misyonunu gerçek vizyonunu ve bu verilere dayalı bütçelerini planlamaları gerekir.
Ayrıca ISO 9001 2015 Kalite Yönetim Sistemi Belgesine geçiş yapmak veya ISO 9001 2015 Belgesine sahip olmak isteyen firmaların ISO 9001 2015 Standardına göre Stratejik Plan Hazırlama zorunlulukları vardır. 
Bu anlamada özel sektöre DEVLETİMİZ KOSGEB araclığı ile destek de vermekte KOSGEBİN veri tabanına kayıdıolan veya kayıt yaptıran kuruluşlar Genel Destek programı içerisinde yer alan danışmanlık desteği kapsamında Stratejik Planlama Danışmanlık Hizmeti alabilerler fakat burada şunu belirtmem gerekir, danışmanlık hizmeti alacağınız firmanın TSE 13573 Hizmet Yeri Yeterlilik belgesine sahip olması gerekmektedir. ICT SERT olarak bu belegelere sahibiz ve sizlerle bu konuda çalışamak isteriz.Stratejik Planlama Online Eğitimini almak Ücretlerini fiyatını Öğrenmek için Lütfen Linki Tıklayınız

Aşağıdaki Videoda Stratejik Plan Nedir Nasıl Hazırlanır ile ilgili bilgileri izleyerek öğrenebilirsiniz.