Hızlı Menu

Size nasıl yardımcı olabiliriz?

AS 9100 Risk Değerlendirme Sistemi Nedir Riskler Nasıl Değerlendirilir Nelere dikkat edilir?

as-9100-risk-degerlendirme-sistemi-nedir-riskler-nasil-degerlendirilir-nelere-dikkat-edilir AS 9100, Risk Değerlendirme Sistemi, Nedir, Riskler, Nasıl, Değerlendirilir, Nelere, dikkat edilir,  
AS 9100 Havacılık ve Uzay Sanayi Kalite Yönetim Sistemi, özellikle Risk Yönetimi yapısı üzerine kurulur. Risk Yönetimi çok önemlidir.


 AS 9100 Standardı risk yönetimi için;

  1. “ Risk değerlendirme yönetim sistemi yaklaşımını ortaya koyun”, der. Risk yaklaşımı riskin nasıl algılandığına, anlaşıldığına dair genel bir metodun açıklanmasını ister. Kurumun riskten ne anladığı, riskleri nasıl değerlendireceğine dair yaklaşımlarının ne olduğunu ortaya koyar. Genel bir çerçeve olmadan risklerin ortaya konulamayacağını vurgular.
  2. “ Risk analizini yap”, der. Ortaya konulan metoda bağlı olarak risklerini analiz et demektir bu ifade. Kurumun içindeki, faaliyetlerindeki, hizmetlerindeki, alt yapındaki, personelindeki, teçhizatındaki, müşterilerindeki, tedarikçilerindeki, projelerindeki riskleri ortaya koymak, onları açık hale getirmek için risk kapasiteni çözümlemek gerekmektedir. Risk analizi, kurumun risklerini ortaya çıkarmak adına her kritik konuyu irdelemekten, araştırmaktan geçer. Sonunda kurumun risklerine ilişkin bir çerçeve çıkar. Nerede ne varmış, sorgulanmış ve öne çıkarılmış olur.
  3. Risk analizinde ortaya çıkan tabloya bağlı olarak riskler değerlendirilir ve önceliklendirilir. Risk değerlendirme yaklaşımında tanımlanmış olan seviyelere göre sıralanır. Risk analizindeki riskler değerlendirme matrisi içine yerleştirilir. Matrise göre hangi risklerin yönetileceği tanımlanmış olur.

 

Risk İşlem Planında eğer riskleri yönetmek zorunda kalmışsak amacımızı tehdidin ortaya çıkma olasılığını bastırmak, azaltmaktır.